Hotel Garden Bolesławiec
Ceny i Rezerwacja
directDojazd phoneZadzwoń RezerwujRezerwuj

Historia Hotelu GARDEN***

Historia Hotelu
Historia Hotelu

Serdecznie witamy w najbardziej urokliwym i wyjątkowym miejscu w Bolesławcu- Hotelu GARDEN***. Położony niedaleko centrum miasta i w pobliżu lasu, w zaciszu starodrzewia, otoczony wspaniałym ogrodem zapewnia ciszę i gwarantuje komfortowy wypoczynek.
Główny budynek hotelu został wybudowany w 1910r roku jako rezydencja dla ówczesnego dyrektora Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Bolesławcu dr Clemensa Neissera, wybitnego psychiatry, który w latach 1909-1913 zmodernizował i rozbudował szpital do 1100 miejsc. Obecnie szpital nosi nazwę Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.

Po wojnie budynek zasiedlili repatrianci z byłej Jugosławii i Francji. W 1967r. został adaptowany na przedszkole dla dzieci pracowników Szpitala. Ze względu na konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu został on w 1993 roku sprzedany ekscentrycznemu reemigrantowi z Wielkiej Brytanii, Stefanowi Onyszkiewiczowi, który zamienił go w hotel i nazwał „SHANGHAI”. Był on również właścicielem Pałacu w Grodźcu i modnego w Bolesławcu w latach 90-tych Pubu Brytania.


Właściciel był wielkim miłośnikiem kultury Wschodu i cały wystrój hotelu został zaaranżowany w tym klimacie. Znalazło się w nim wiele egzotycznych eksponatów przywiezionych osobiście z wielu podróży jak i fresków ściennych przedstawiających życie ludzi Wschodu. Jedną z wielu ekstrawagancji właściciela było postawienie na tyłach hotelu piramidy energetycznej, w której ówczesny właściciel często przyjmował gości twierdząc, że jest tam najlepsza energia.


Niecodzienna aranżacja hotelu, luksusowe wyposażenie, jak i klimat który stworzył spowodował, że hotel „SHANGHAI” szybko stał się wizytówką Bolesławca i zyskał miano najlepszego hotelu w regionie.
Do dzisiaj zachowało się wiele elementów z tamtego okresu, a przede wszystkim niepowtarzalne freski na suficie i aranżacja holu i recepcji hotelu.

Ogród
Ogród

Właściciel miał wiele pasji i upodobań i jedną z nich było zamiłowanie do ogrodów Wschodu. Dlatego równolegle z modernizacją budynku stworzył najpiękniejszy w okolicy ogród w którym znalazło się wiele egzotycznych roślin i krzewów, pochodzących z Chin i Japonii. Ogród ten stał się nieodłącznym elementem hotelu, który do dnia dzisiejszego przyciąga uwagę i jest piękną wizytówką hotelu.
W 2005 roku Stefan Onyszkiewicz sprzedał połowę udziałów hotelu, lokalnemu biznesmenowi i kolekcjonerowi antyków Zygmuntowi Haftarczukowi, który dostrzegł potencjał obiektu i w 2006 roku dobudował zachodnie skrzydło z dwiema największymi w Bolesławcu salami bankietowymi i pokojami typu superior. Dzięki temu hotel „SHANGHAI” stał się największym i najbardziej reprezentacyjnym hotelem w regionie. W 2006 roku zmarł pierwszy właściciel hotelu.

W 2008 roku hotel zmienił nazwę na „GARDEN” i uzyskał kategorię trzygwiazdkową.
W tym samym roku w ogrodzie został postawiony domek ogrodowy w kształcie chińskiej pagody z trzema pokojami i zapleczem gastronomicznym oraz zadaszony parkiet do organizacji imprez plenerowych.
 

Ze względu na zamiłowanie nowego właściciela do minionych epok, hotel zaczął zmieniać swoje oblicze i wystrojem zaczął nawiązywać do kultury europejskiej z poprzednich epok. Można to zauważyć już w ogrodzie i na terenie całej posiadłości, gdzie znajduje się, z różnych okresów, wiele kompozycji i rzeźb z piaskowca wydobywanego w okolicznych kopalniach.
 

Najcenniejszym, zabytkowym elementem obiektu jest portal pochodzący z 1727 roku z ruin pałacu ze wsi Wielowieś na Dolnym Śląsku, który za zgodą konserwatora zabytków został uratowany przed zniszczeniem i odrestaurowany. Znajduje się nad wejściem do Sali Kryształowej.

Obecnie
Obecnie

Oryginalny, utrzymany w starodawnym stylu klimat Hotelu GARDEN***, którego niepowtarzalność można dostrzec na każdym kroku, niezmiennie budzi zachwyt Gości hotelowych.
Upodobania właściciela antyków, a szczególnie do epoki wiktoriańskiej najbardziej widoczne są na korytarzach hotelowych, na których oprócz obrazów można podziwiać wyeksponowane kolekcjonerskie zbiory właściciela oraz wiele zabytkowych i odrestaurowanych mebli. Pokoje swoim wystrojem również nawiązują do minionych epok i każdy z nich ma swój, niecodzienny i niepowtarzalny klimat. Wśród nich na uwagę zasługują dwa apartamenty, w których można poczuć atmosferę dawnych lat, co dla gości hotelowych stanowi nie lada atrakcję.
Obecnie Hotel GARDEN*** specjalizuje się w obsłudze hotelowej gości biznesowych i indywidualnych, organizacji wesel, innych imprez rodzinnych i okolicznościowych oraz w organizacji konferencji i spotkań biznesowych.

(+48 75) 732 67 00