(+48 75) 732 67 00

W okolicy

Bolesławiec jest historycznym miastem z bogatą przeszłością.  Nazwa „ Bolesławiec” wywodzi się od słowiańskiego imienia Bolesław oznaczającym sławę, które nadano miastu na cześć fundatora Bolesława I Wysokiego, który założył miasto około 1190 roku nadając mu liczne przywileje.
 
W dzisiejszych czasach Bolesławiec słynie z produkcji pięknej ceramiki. Na terenie miasta i w jego obrębie znajduje się wiele zakładów produkcyjnych oferujących różne formy i design.
 
Od 1994 roku, corocznie organizowane są przez włodarzy miasta  kilkudniowe festyny, które znane są jako Święto Ceramiki. Promocja bolesławieckiej ceramiki odbywa się najczęściej w  okolicach ostatnich tygodni sierpnia i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ludzi z całego kraju i świata.
 
W Bolesławcu znajduje się też wiele zabytków, wpisanych do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Są to między innymi:
 
- Rynek Starego Miasta z licznymi okalającymi go zabytkowymi kamienicami
- Ratusz miejski, z 1525 r., przebudowany w 1781 r.; obecny kształt budowli uzyskany został po wielu przebudowach w 1776 r.. Obecnie ratusz spełnia funkcję urzędu miasta. Najpiękniejszą częścią jest Pałac Ślubów. Budowla posiada jedną wieżę. W latach 2012-2013 ratusz przeszedł gruntowną renowację i odzyskał dawny blask.
-  planty miejskie ( parki, promenady)  powstałe po 1867 r., zmiany w XX w.
-  najdłuższy w Europie wiadukt kolejowy
- zabytkowe fragmenty  murów obronnych , z XIV w., z zachowaną jedną basztą,  wzdłuż których ciągnie się pas Plant i trasa spacerowa
- Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, z drugiej poł. XV-XVI w., Sanktuarium Maryjne. Z barokowym wnętrzem.
 
Zapraszamy na pełen atrakcji weekend w Bolesławcu!